اهمیت نماز:

در کتاب آسمانی ما کمتر عبادتی مانند نماز مورد اهمیت قرار گرفته است تا آن جا که تقریباً در یکصد و چهارده مورد کلمه ی صلاه با مشتقاتش آورده شده است و در پانزده مورد امر به آن شده است. و در چند جا بخصوص وجود مقدس ختمی مرتبت مورد خطاب و امر به نماز شده اند معاویه بن وهب می گوید: از امام صادق (ع) پرسیدم: برترین چیزی که بندگان خدا به واسطه ی آن به پیشگاه الهی تقرب می جویند و محبوب ترین چیز نزد خدا چیست؟
فرمود: ( پس از معرفت و شناسایی ذات احدیت، چیزی برتر از نماز نمی دانم.)(1) همچنین رسول خدا (ص) در این مورد فرمودند: « هر که از روی عمد و با توجه نماز را رها کند، از اسلام خارج شده و کافر است»(2)نماز جزء برنامه ی انبیا بوده است،چنان که حضرت عیسی (ع) در گهواره می گوید: « خدا مرا تا زنده هستم به نماز و زکات سفارش کرده است»(3) و حضرت ابراهیم (ع) همسر و کودک خویش را در بیابان های داغ مکه مسکن داد و گفت: « تا نماز به پا
دارند.»(4)
پیشوایان معصوم ما هنگام نماز چهره شان رنگ می باخت و می فرمودند « وقت ادای امانت الهی و حضور در پیشگاه الهی است.»(5)
حضرت امام صادق (ع) پیش از شهادت همه ی فرزندان و خویشاوندان را دور خود جمع کرد و توصیه نمود که: « هر کس نماز را سبک شمارد مشمول شفاعت ما در قیامت نخواهد شد.»(6) به دلیل اهمیت نمازاست که اسلام به پدران و مادران سفارش کرده که اطفال خود را قبل از بلوغ، مثلا در سن هشت سالگی به هر نحو که می توانند وادار به نماز کنند و گاهی هم به خاطر بی اعتنایی شان، از خود خشونت نشان دهند. (7)

1- وسایل الشیعه، باب وجوب الصلوه؛
2-محجه البیضاء، ج1ص301؛
3-سوره مریم، آیه 31؛
4-سوره ابراهیم، آیه 37؛
5-بحارالانوار، ج81؛ 7؛
6-فروع کافی، ج1، ص 264؛
7- وسایل الشیعه، ج3، ص 13؛

/ 0 نظر / 53 بازدید